Rozbalit/Sbalit
 • Co je VENZYMEL® a jak pomáhá našim i Vašim domácím zvířátkům?

  Přípravky VENZYMEL® pro veterinární použití vyvinula a vyrábí česká rodinná firma Wald Pharmaceuticals. Jde o jedinečné produkty na trhu určené pro hygienu dutiny ústní, které obsahují proteolytické enzymy. Pomáhají s hygienou dutiny ústní při zánětlivých stavech. Wald Pharmaceuticals je vlastníkem patentů a vyrábí také přípravky pro humánní použití značky ENZYMEL®. Veterinární gely VENZYMEL®, stejně jako 8 let předtím přípravky ENZYMEL®, jsou výsledkem dlouholetého úsilí vyvinout účinnou směs proteolytických enzymů a nabídnout ji v takové formě, která bude dobře snášena a kterou bude možno bez obtíží aplikovat do dutiny ústní. Přípravky byly vyvinuty tak, aby odpovídaly skutečným potřebám pacientů s nejrůznějšími záněty v dutině ústní a přitom aby jejich složení bylo maximálně šetrné.

 • Jaké enzymy jsou obsaženy v přípravcích VENZYMEL® a v čem spočívají jejich účinky?

  Přípravky VENZYMEL® obsahují kombinaci proteolytických enzymů trypsin a chymotrypsin a antiseptika chlorhexidin v různých koncentracích. Proteolytické enzymy pozitivně ovlivňují obrannou reakci organismu, jejíž nedílnou součástí je zánětlivá reakce. Ve vztahu k zánětlivému onemocnění v dutině ústní působí proteolytické enzymy dvěma směry. Zaprvé zkracují akutní zánětlivou reakci na nezbytně nutnou míru a snižují riziko přechodu akutního zánětu do chronického stadia, díky tomu, že dokážou optimalizovat procesy hojení (například tím, že zvyšují vlastní obranyschopnost tkání, zlepšují mikrocirkulaci krve a lymfy ve tkáni, redukují otoky). Zadruhé působí přímo proti mikrobiálnímu původci zánětu v zubním plaku – zejména tím, že snižují přilnavost bakterií k zubu a dásním a omezují tak jejich schopnost tvořit nebezpečný plak.

 • V čem se liší růžový a zelený přípravek VENZYMEL®?

  Oba veterinární gely VENZYMEL® obsahují proteolytické enzymy, které pozitivně působí na sliznice a dásně, podporují slizniční imunitu a snižují přilnavost bakterií na zuby a dásně. Růžový VENZYMEL® PREVENT 35 je určen k dlouhodobé každodenní péči o dutinu ústní při obtížích a zánětlivých stavech. Zelený VENZYMEL® INTENSIVE 120 je určen pro intenzivní 2-6 týdenní péči o dutinu ústní v případě krvácivých dásní a paradentóze. Pod heslem Stavy v ústech v horním menu stránky se můžete dočíst, při jakých stavech a jak používat přípravky VENZYMEL®. Zdraví dutiny ústní je třeba vždy konzultovat s veterinárním lékařem, protože projevy v ústech mohou být známkou vážného celkového onemocnění.

 • Co znamená mukoadhezivita, uváděná jako významná přednost gelů VENZYMEL®?

  Mukoadhezivita znamená přilnavost. Označuje schopnost gelu přilnout ke sliznici dutiny ústní a nebýt snadno setřen slinami nebo jazykem. Tím se prodlužuje doba působení proteolytických enzymů a chlorhexidinu. Veterinární gely VENZYMEL® a gely pro humánní použití ENZYMEL® jsou jedinými opravdu mukoadhezivními gely na českém trhu.

 • Proč se ve stomatologii používá antiseptikum chlorhexidin?

  Chlorhexidin je látka, která má antiseptický účinek (působí proti bakteriím, plísním, virům, kvasinkám). V lékařství se používá již po desetiletí k ošetření míst před operací, aby nedošlo ke vstupu infekce do těla. Ve stomatologii se používá jako lokální antiseptikum (antimikrobiální látka) v ústech.
  Chlorhexidin ve vysoké koncentraci (0,12% a vyšší) má nežádoucí účinky, k nimž patří dočasné žloutnutí zubů, porucha chuti a zdrsnění jazyka. Kombinace chlorhexidinu s proteolytickými enzymy nám umožnila v přípravcích VENZYMEL® snížit koncentraci chlorhexidinu až 4x, při udržení stejné antimikrobiální aktivity. Jedná se o český patent, jehož výhodou je prodloužit možnost použití chlorhexidinového přípravku, aniž by zuby žloutly, dásně a sliznice trpěly. Nežádoucí účinky jsou významně redukovány.

 • Proč jsou veterinární ústní gely VENZYMEL® bez příchuti?

  Důvodem je dosažení výše zmíněného prodloužení doby působení účinných látek. Gely VENZYMEL® jsou jedinými opravdu mukoadhezivními gely pro veterinární použití na českém trhu. Gely, které mají příchuť (třeba i velmi jemnou), navozují nadměrnou tvorbu slin. Díky tomu, že gely VENZYMEL® jsou zcela bez příchuti, nedochází k nadměrné tvorbě slin a tím pádem ani k rychlému odplavení gelu z místa, kde má účinkovat.

 • Jak funguje patentovaná směs chlorhexidinu a proteolytických enzymů v přípravcích VENZYMEL® ?

  Díky tzv. efektu vehikula je možné při použití proteolytických enzymů výrazně snížit koncentraci chlorhexidinu, aniž by se tím snížila jeho účinnost. Proteolytické enzymy mají schopnost zvyšovat efekt lokálně aplikovaných antibiotik a antiseptik (v tomto případě chlorhexidinu) na bakterie obsažené v biofilmu (plaku). Proteolytické enzymy narušují vazby v biofilmu a umožňují tak antimikrobiální látce proniknout do hlubších vrstev plaku. Kombinace s proteolytickými enzymy nám umožnila v přípravcích VENZYMEL® Intensive 35 snížit koncentraci chlorhexidinu až 4x, při udržení stejné antimikrobiální aktivity. Dochází tím k podstatnému omezení nebo eliminaci nežádoucích účinků, které obvykle provázejí užívání produktů s vyšší koncentrací chlorhexidinu (poruchy slinění a chuti, zabarvení skloviny).

 • Jak pomáhá VENZYMEL® v péči po dentální hygieně?

  Při dentální hygieně je prováděno mimo jiné hloubkové čištění, tedy odstraňování zubního kamene pod dásní. Při takovém způsobu ošetření dochází pochopitelně k určité traumatizaci měkkých tkání, byť velmi mírné (mikrotraumatizace). Pacient může mít krátkodobě pocit zduření dásní nebo mu mohou dásně krvácet již při jemném tlaku (čištění zubů, žvýkání tvrdší stravy apod.). Jedná se o typické projevy probíhajícího zánětu, se kterým se měkké tkáně musí vypořádat. Traumatizovaná tkáň je následně náchylnější k osídlení bakteriemi a je významně více vystavena negativním vlivům bakterií.
  Použití přípravků VENZYMEL® s proteolytickými enzymy, které pozitivně ovlivňují průběh zánětu, může výrazně zjednodušit hojení měkkých tkání a parodontálních chobotů po dentální hygieně a zároveň prodlouží účinek provedené dentální hygieny.

 • Je možné použít gel VENZYMEL® po vytržení zubu? A mohu jej použít ihned po extrakci?

  Ano, veterinární ústní gel VENZYMEL® je možno s výhodou použít na podporu hojení a pro snížení rizika komplikací po vytržení zubu (extrakci). Při nekomplikované extrakci je dobré začít s aplikací zhruba 12-24 hodin po výkonu, kdy je již vytvořeno koagulum. Gel by se měl aplikovat pomocí úzkého aplikátoru (mezi dásně). Gel je vhodné používat do zhojení. Ve chvíli, kdy po extrakci přecházíte na běžnou mechanickou hygienu, doporučujeme používat gel jako náhradu zubní pasty.

 • Proč je vhodné používat přípravky VENZYMEL® při diabetu?

  Přípravky VENZYMEL® jsou velmi vhodné pro hygienu dutiny ústní domácích zvířat s diabetem. Hygiena u takto nemocných zvířat je obzvláště důležitá, vzhledem k vyšší náchylnosti k bakteriální infekci. Kromě zvýšeného rizika vzniku zánětu dásní (a také jeho závažnějšího průběhu) hrozí diabetickým zvířátům i další zdravotní problémy a to nejen v dutině ústní.