Zapáchající dutina ústní u našich psích mazlíčků je jeden z nejčastěji se vyskytujících problémů. Každý pes má svůj specifický zápach z úst, který by se ovšem v průběhu jejich života neměl příliš měnit. Pokud se tak stane, měli byste zpozornět. Špatný psí dech (halitóza) znamená zpravidla nedostatečnou péči o zuby. 

Nejčastější příčinou zápachu je zánět dásní

Psi nejsou náchylní na vznik zubních kazů, tak jako lidé. Nejčastěji diagnostikovanou nemocí je ovšem parodontóza (parodontitida) a jedním z projevů je nepříjemný zápach z úst. Největším problémem u psů je usazování zubní plaku a tvorba zubního kamene, který je prvotní příčinou rozvoje nejprve gingivitidy (zánět dásní) a následně parodontózy (vážný zánět dásní a závěsného aparátu zubu). Potraviny ulpívají mezi zuby, působením slin a bakterií se rozkládají a začne se usazovat zubní plak a kámen.  Svou roli hraje také věk a strava psa. Krmivo lepkavé konzistence podporuje usazování zubního plaku.

Nemocné zuby a dásně mohou vést až k ohrožení života psa

Při zanedbání problémů v dutině ústní může docházet k šíření bakterií do celého těla, a tak postihnout i další orgány. Samozřejmě ne vždy musí zápach znamenat nedostatek hygieny. Zápach z psí tlamy může skrývat i různá jiná onemocnění, jako jsou problémy s trávením a žaludkem, jaterní nebo ledvinové poruchy nebo dokonce záněty uší.

Jak mohu svému psovi pomoci?

Když si u svého psa všimneme změny v zápachu z úst, nateklých, zarudlých dásní a žlutohnědého povlaku na zubech, problémů se žvýkáním, měli bychom kontaktovat svého veterinárního lékaře. Základním stavebním kamenem úspěchu v péči o dutinu ústní vašeho psa je pravidelné mechanické čištění. V případě již vzniklého zubního kamene je potřeba neprodleně navštívit veterinárního lékaře, který pejska uspí a pomocí ultrazvuku zubní kámen odstraní a chrup očistí. Toto onemocnění se častěji vyskytuje u menších a středních plemen. 

Jak může pomoci VENZYMEL?

V dlouhodobé domácí péči o dásně domácího zvířete pomáhá VENZYMEL se snižováním mikrobiální zátěže, usazováním zubního plaku a tím snižováním zápachu z úst (VENZYMEL PREVENT 35). K urychlení hojení po zákroku a k následné péči, doporučujeme používat veterinární enzymový gel VENZYMEL INTENSIVE 120. Patentované složení produktů kombinuje proteolytické enzymy a chlorhexidin a zajistí tak vašemu zvířeti komplexní péči 2v1. Proteolytické enzymy nejenom že urychlují hojení, redukují otok a ulevují od bolesti, ale zabraňují i opětovnému usazování zubního plaku. Chlorhexidin pak zajistí antimikrobiální účinek. Gely jsou navíc úplně bez příchuti, a tak dásně a sliznice nedráždí ani nezpůsobují rychlé odplavení slinami a následné spolknutí. Jsou vyráběné ve dvou variantách – pro intenzivní a dlouhodobější použití při problémech v dutině ústní. Pomocí vhodného kartáčku a přípravků Venzymel, dosáhnete snížená mikrobiální zátěže v ústech psa a tím zabráníte nejenom tvorbě zubního kamene, ale dosáhnete i bakteriální rovnováhy a eliminace zápachu v dutině vašeho psa.robiálně a snižují riziko infekce. Proteolytické enzymy pomáhají rychlejšímu hojení poranění.

Gely VENZYMEL obsahují až 4x nižší koncentraci chlorhexidinu, ale mají stejnou antimikrobiální účinnost jako běžně používané chlorhexidinové přípravky. Díky tomu lze gely VENZYMEL používat delší dobu a bez nežádoucích účinků.

Tato tabulka vám pomůže při rozhodování, zda zvolit přípravek VENZYMEL PREVENT 35 nebo VENZYMEL INTENSIVE 120. Vždy se řiďte pokyny veterinárního lékaře.