Když zubní kámen útočí

Ne každý pes si vytvořil návyk na pravidelnou ústní hygienu hned od štěněte. Zjistěte, jak začít s péčí o zuby u dospělého psa, který nemá s čištěním zubů žádné zkušenosti.

Proč vlastně čistíme psům chrup?

Moderní plemena psů přišla šlechtěním o přirozenou samočistící schopnost dutiny ústní, speciálně se to týká miniaturních plemen nebo psů se zkráceným tvarem tlamy, typicky třeba boxerů, bišonků nebo francouzských buldočků.

Na zubech v okolí dásní se ukládají vrstvy zubního plaku, které postupně mineralizují, až se z nich stane zubní kámen. Princip je stejný jako u nedostatečné hygieny u lidí, pokud povlak pravidelně neodstraňujeme, hrozí zánět dásní nebo dokonce parodontitida, zánět závěsného aparátu zubu, který může končit i jeho ztrátou.

Jak poznáte, že má pes problém?

Zánět dásní často provází zápach z tlamičky, potíže se žvýkáním tvrdší potravy, v extrémním případě i ubývání na váze či krvavé sliny. Zbystřete také, pokud je pes méně veselý než obvykle a vyhýbá se svým obvyklým hračkám, důvodem může být právě bolest zanícených dásní.

V každém případě začněte návštěvou svého veterináře, který psa důkladně vyšetří a vyloučí jiné příčiny. Pokud zánět dásní potvrdí, navrhne vám adekvátní léčbu. Pokud je chrup psa skutečně zanedbaný, což se často stává třeba u psíka, kterého jste si přivezli z útulku a předchozí majitel o něj dostatečně nepečoval, počítejte s tím, že náprava bude náročná na čas i investice.

Kvůli odstranění vrstev zubního kamene je třeba psa uspat, proto je důležité, abyste následnou péčí zabránili opětovnému ukládání plaku a jeho mineralizaci a vyhnuli se tak opakování ošetření pod narkózou.

Starého psa novým kouskům…

Nejdůležitější je důsledně navyknout pejska na samotné čištění (ze začátku kouskem gázy nebo prstovým kartáčkem, následně speciálním psím kartáčkem). Zásadní je i volba správného přípravku. Pozor na lidské pasty – ty jsou nevhodné, protože obsahují fluor a jiné látky nevhodné pro domácí zvířata. Psi pastu neumí vyplivovat, olizují ji a polykají, proto je třeba volit veterinární pasty určené přímo pro ně. Výborné jsou enzymové veterinární gely Venzymel, které obsahují proteolytické enzymy. Napomáhají slizniční imunitě a zabraňují bakteriím, aby tvořily nežádoucí biofilm.

Věříme, že díky spojení vaší důslednosti a enzymové péče se vám i pejskovi bude hygiena tlamičky udržovat snáz.

Autor: Tým Wald Pharmaceuticals

Jak pomáhá VENZYMEL?

Veterinární gel VENZYMEL Intensive 120 je šetrný a účinný gel vhodný pro hygienu citlivých, oteklých a pohmožděných dásní po veterinárním zákroku jako je odstranění zubního kamene a až 14 dnů bezprostředně po něm v domácí péči.

Pak můžete přejít ke každodenní péči se zubním gelem VENZYMEL Prevent 35, který pomáhá omezit mikrobiální zátěž, brání usazování zubního plaku a tím snižuje zápach z tlamy.

Nepěnivé mukoadhezivní gely VENZYMEL jsou bez příchuti a díky obsahu přilnavých složek déle vydrží na dásních a sliznicích – to umožní enzymům působit delší dobu.

Patentovaná kombinace proteolytických enzymů a antiseptika chlorhexidinu pomáhá s hojením drobných poranění, předchází tvorbě zubního kamene a zánětu dásní. Proteolytické enzymy urychlují hojení měkkých tkání a výrazně podporují antimikrobiální účinek chlorhexidinu. Díky tomu gely VENZYMEL obsahují až 4x nižší koncentraci chlorhexidinu, přitom ale mají stejnou antimikrobiální účinnost jako běžně používané chlorhexidinové přípravky. Právě proto je můžete používat delší dobu a bez nežádoucích účinků.

Gely VENZYMEL můžete nanášet přímo na postižená místa a samozřejmě je také používat jako zubní pastu k mechanickému čištění zubním kartáčkem.

NEWSLETTER

Wald Pharmaceuticals s.r.o.
U Hranic 16, 100 00 Praha 10

Objednejte si VENZYMELrovnou k Vám domů!

Dopřejte enzymovou péči i sobě.