Péče o psí chrup začíná hned, jak si pejska přivezete domů
Těšíte se na nového čtyřnohého kamaráda a nehodláte podcenit přípravu. Už máte kvalitní krmení, pelíšek, misky a hračky. Ale pozor, máte plán, jak budete pečovat o zoubky?
Jen málo plemen psů si zachovalo samočistící schopnost chrupu, většinou jde o plemena, která si udržela původní vzhled a vitalitu svých předků – vlků. Čím delší čichová partie, tím snáz tlamou prochází vzduch i sliny, které podporují schopnost regulovat bakteriální infekci.
U moderních plemen psů, kterým se vlivem šlechtění zkrátila lebka, a stejně tak i u trpasličích a miniaturních forem, samočistící funkce dutiny ústní zdaleka nedostačuje. Poznáte je podle kratší mordy a zubů těsně u sebe. U mazlíčků, jako jsou toy pudl, jezevčík, bišonek nebo třeba francouzský buldoček, pak musí k prevenci aktivně přistoupit majitel.
Ale náš pejsek žádné kazy nemá!
Na rozdíl od nás lidí, psi spíš než zubním kazem trpívají na záněty dásní, ve vážnějším případě na parodontitidu, lidově známou jako paradentóza, což je zánět závěsného aparátu zubů. Zánět se neobjeví sám od sebe, obvykle mu předchází neřešené nánosy zubního plaku, které kvůli mineralizaci přecházejí až do vrstev zubního kamene.
Takže – jak a kdy začít?
Nejlíp hned od štěněte, kdy je pejsek nejtvárnější a na manipulaci v tlamičce si snáze zvykne. Obvykle si psa od majitele přebíráte, když mu jsou zhruba 2 měsíce. V tu dobu už má dočasný chrup – to jsou ty ostré jehličky, jejichž stopy se tak krásně vyjímají na rukou.
Začněte pomocí hry a každý úspěch odměňte pochvalou i pamlskem, nejlépe tvrdším, kterým si pes při žvýkání určitou část plaku sám otírá. Dobu čištění pokaždé o chvilku prodlužujte a používejte účinné veterinární přípravky.
Kam na veterinární přípravky k péči o chrup?
Lidské zubní pasty jsou pro psy naprosto nevhodné, protože obsahují složky pro psy nevhodné nebo přímo škodlivé. Veterinární stomatologové doporučují speciální enzymatické přípravky. Čím méně ingrediencí, tím lépe. Takovým nízkosložkovým přípravkem jsou i veterinární gely Venzymel, které mohou sloužit jako zubní pasta k čištění zubů nebo jako gel na ošetření problematických dásní. Tyto praktické přípravky 2v1 pomáhají s hojením díky patentované směsi na bázi proteolytických enzymů a také působí antimikrobiálně – snižují mikrobiální zátěž a tím omezují zápach z tlamičky.
Autor: Tým Wald Pharmaceuticals
Jak pomáhá VENZYMEL?
Každodenní péče s gelem VENZYMEL Prevent 35 pomáhá omezit mikrobiální zátěž, brání usazování zubního plaku a tím snižuje zápach z tlamy. Můžete jej použít jako zubní pastu na čištění psího chrupu.
Po veterinárním zákroku v dutině ústní zvířete nebo po odstranění zubního kamene a poté v domácí péči využijeteVENZYMEL Intensive 120.
Nepěnivé mukoadhezivní gely VENZYMEL jsou bez příchuti a díky obsahu přilnavých složek déle vydrží na dásních a sliznicích – to umožní enzymům působit delší dobu.
Gely VENZYMEL můžete nanášet přímo na postižená místa a samozřejmě je také používat jako zubní pastu k mechanickému čištění zubním kartáčkem.
Objednejte si VENZYMELrovnou k Vám domů!
Dopřejte enzymovou péči i sobě.