kočka

Gingivostomatitida a další onemocnění dutiny ústní koček

Když je kočka spokojená (sama se sebou 🙂 ) má takový klidný výraz tlamičky připomínající lidský úsměv. Ale kočky umí velmi dobře nasazovat „poker face“ a skrývat projevy nemocí (včetně velmi závažné gingivostomatitidy) a mnohdy i velmi vnímavý člověk dlouhou dobu nic nezpozoruje. A to i v tak závažných případech jako při problémech s dásněmi a sliznicemi v ústech. Jak poznat příznaky a jak mohu kočce pomoci?

Kočky velmi často trpí tvorbou a usazováním zubního kamene. Ten na rozdíl od psů, začíná téměř vždy vzadu na horních stoličkách. Prvotním příznakem je stupňující se zápach z dutiny ústní, halitóza. Druhým varovným signálem je odmítání tvrdé stravy, které souvisí s citlivostí dásní a zubů. Neméně často se objevuje neschopnost čistit si srst, zvíře výrazně sliní, je agresivní a vyhledává samotu. Se zubním plakem souvisí vznik chronické gingivostomatitidy koček. Onemocnění začne zcela nenápadně, a to červeným proužkem na dásních, v těsné blízkosti zubů. Jedná se o reakci organismu na přítomnost zubního plaku. Pokud se tento proužek u vaší kočky objeví, ihned vyhledejte svého veterinárního lékaře. Příznak (proužek na dásních) může být totiž pouze průvodním jevem jiného onemocnění, které má odlišnou léčbu a konzultace veterinárního lékaře je naprosto zásadní (např. diabetes, onemocnění ledvin). Gingivostomatitida, na rozdíl od gingivitidy nenapadá jenom dásně, ale napadá celá ústa.

Jsou známé příčiny gingivostomatitidy?

Přesná příčina gingivostomatitidy není zcela známa. Uvažuje se, že onemocnění propuká u koček, které jsou skrytými nositeli kočičího kaliciviru. Kalicivirus je původce onemocnění horních cest dýchacích mladých koček. Jeho příznaky mohou být rýma (výtok z nosu), nechutenství, vředy na jazyku a měkkém patře (eroze) a neposledně zánět dásní. Obvykle se však gingivostomatitida řadí mezi autoimmunní onemocnění, kdy se předpokládá vlastní nepřiměřená reakce organismu kočky na bakteriální plak.

Možnosti a limity zanedbané péče o dutinu ústní kočky

Onemocnění gingivostomatitidou je velice bolestivé. Je potřeba dásním věnovat zvýšenou pozornost, neboť v povaze kočky je to, že svoje slabosti a bolesti skrývá, aby se v přírodě nestala obětí dalších predátorů. Velmi často si tedy majitel ničeho nevšimne. To má za následek prohloubení zánětu. Kolem zubů, sliznic a na horním patře u mandlí se začnou vytvářet hluboké vředy. Terapií v tomto stadiu je již pouze extrakce zubů, a to nejčastěji všech stoliček a velmi často i špičáků. Zánět v ústní dutině vymizí nebo se sníží během 3-6 týdnů.

Během hojení doporučujeme použít lokální hygienický přípravek Venzymel Intensive 120. Patentované složení produktů kombinuje proteolytické enzymy a chlorhexidin a zajistí tak vašemu zvířeti komplexní péči 2v1. Proteolytické enzymy urychlují hojení, redukují otok a ulevují od bolesti. Chlorhexidin zajistí antimikrobiální účinek. Gely jsou navíc úplně bez příchuti, a tak dásně a sliznice nedráždí ani nezpůsobují rychlé odplavení slinami a následné spolknutí.

Chovatelé by měli předcházet onemocnění dutiny ústní správnou hygienou. I proto, aby se snižovala akumulace plaku, byly vyvinuty produkty Venzymel.

Autor: Tým Wald Pharmaceuticals

kočka

Jak pomáhá VENZYMEL?

Veterinární přípravky VENZYMEL jsou šetrné a účinné gely vhodné pro hygienu citlivých, oteklých a pohmožděných dásní po extrakci zubů nebo jiných chirurgických výkonech (VENZYMEL Intensive 120) a bezprostředně po výkonech v domácí péči. Díky obsahu chlorhexidinu působí antimikrobiálně a snižují riziko infekce. Proteolytické enzymy pomáhají rychlejšímu hojení poranění.

V dlouhodobé domácí péči o dásně domácího zvířete pomáhá VENZYMEL se snižováním mikrobiální zátěže, usazováním zubního plaku a tím snižováním zápachu z úst (VENZYMEL Prevent 35). Nepěnivé mukoadhezivní gely VENZYMEL jsou bez příchuti a mohou pomoci s hojením drobných poranění. Díky obsahu přilnavých složek déle vydrží na dásních a sliznicích a umožní delší dobu působení účinných látek. Gely VENZYMEL je možné nanášet na postižená místa, ale také použít jako alternativu k zubním pastám k mechanickému čištění spolu se zubním kartáčkem. Účinnými látkami v přípravcích VENZYMEL je patentovaná kombinace proteolytických enzymů a antiseptika chlorhexidinu. Proteolytické enzymy urychlují hojení měkkých tkání a výrazně podporují antimikrobiální účinek chlorhexidinu. Díky tomu gely VENZYMEL obsahují až 4x nižší koncentraci chlorhexidinu, ale mají stejnou antimikrobiální účinnost jako běžně používané chlorhexidinové přípravky. Díky tomu lze gely VENZYMEL používat delší dobu a bez nežádoucích účinků.

NEWSLETTER

Wald Pharmaceuticals s.r.o.
U Hranic 16, 100 00 Praha 10

Objednejte si VENZYMELrovnou k Vám domů!
Dopřejte enzymovou péči i sobě.