Zánět dásní u psa nebo kočky může být důvodem ztráty apetitu, zájmu o hru nebo zvýšení nervozity

Zánět dásní, neboli gingivitida, je nejrozšířenějším onemocněním dutiny ústní vůbec. Příčinou jsou bakterie, které se běžně vyskytují na zubech a dásních. Bez správné hygieny bakterie vytvoří biofilm nebo plak, který je mnohem škodlivější, něž samotné bakterie. Z dlouhodobě neodstraňovaného plaku se vytváří zubní kámen a ten je následně možné bezpečně a úplně odstranit pouze v ordinaci veterinárního lékaře.

Nebezpečí neošetřeného zánětu

Pokud není zánět léčen, může mít následky pro celý organismus zvířete. Krví se bakterie z dutiny ústní dostanou do celého těla a mohou zhoršit nebo dokonce způsobit vznik dalších závažných onemocnění. Nejčastějším příznakem zánětu je zarudnutí, otok, bolest a krvácení. Lehčí zánět dásní je stav vratný a pro jeho nápravu zpravidla stačí zlepšit hygienické návyky zvířete. Pokud stav trvá delší dobu, končí zpravidla přechodem do chronického stádia (stav, kdy si tělo zvířete zvyklo na tento nový zánětlivý „normál“ a přestává si „pamatovat“ původní „zdravý“ stav). Takovýto chronický zánět pak může přejít v parodontitidu, která je již stavem nevratným, neboť dochází k úbytkům kosti čelisti, které udržují pevné zuby a ty pak mohou vypadnout.

Menší plemena psů trpí onemocněním dásní výrazně častěji a také dříve než větší plemena. Je to způsobeno omezenou samočistící schopností malé dutiny ústní, malými mezizubními prostory. Větší plemena mají mezizubní prostory volnější a záněty dásní a hromaděním plaku a kamene trpí především v pozdějším věku.

Návštěva veterinárního lékaře

Pokud u zvířete pozorujeme zánětlivé projevy nebo změny apetitu, radosti z hry případně zvýšenou nervozitu, navštivte veterinárního lékaře nebo se objednejte přímo k veterinárnímu stomatologovi.

Autor: Tým Wald Pharmaceuticals

Jak pomáhá VENZYMEL?

Po odborném odstranění zubního kamene a pro podporu účinné ústní hygieny, doporučujeme komplexní přípravky do dutiny ústní Venzymel. Přímo po výkonu doporučujeme použít VENZYMEL Intensive 120 až po dobu 14 dnů. Následně pro dlouhodobou péči při obtížích VENZYMEL Prevent 35.

Patentované složení kombinuje proteolytické enzymy a chlorhexidin, zajistí vašemu zvířeti komplexní péči 2v1. Proteolytické enzymy urychlují hojení, redukují otok a ulevují od bolesti. Chlorhexidin zajistí antimikrobiální účinek. Gely Venzymel jsou navíc úplně bez příchuti, a tak dásně a sliznice nedráždí ani nezpůsobuje rychlé odplavení slinami a následné spolknutí. Jaký kosmetický přípravek zvolit (podle koncentrace chlorhexidinu), můžete zjistit zde. Přípravky lze koupit v ordinacích veterinárních lékařů, v lékárně (zpravidla na objednání), případně v našem obchodě.

NEWSLETTER

Wald Pharmaceuticals s.r.o.
U Hranic 16, 100 00 Praha 10

Objednejte si VENZYMELrovnou k Vám domů!
Dopřejte enzymovou péči i sobě.